trešdiena, 2014. gada 19. februāris

VAI TĀ VAR BŪT PATIESĪBA

Visiem sen zināms fakts, bet interesanti ir uzzināt ko māca jaunajiem speciālistiem par to, ko mēs ēdam.
U.Kauliņš, D.Kārkliņa U  Z  T  U  R  A FIZIOLOĢISKĀ  VĒRTĪBA LLU
Pilnu versiju var atrast ievadot materiāla nosaukumu goglē. Precīzi citēts no mācību materiāla. Te daži precīzi citāti ir lasāmi.


"Jāatzīmē tikai tas, ka pēdējo gadu desmitos krasi izmainījušies konservēšanas principi un piedevas. Pieaudzis konservantu daudzums gatavajos produktos.
Ja pieņemam, ka sausnes saturs biezpienā  var būt 20-25 %, tad jaunais Nolikums Nr. 170 pieļauj sintētisko konservantu (benzoskābes vai sorbīnskābes ) piedevas 4-5% no sausnes, kas nevar labvēlīgi atsaukties uz kuņģa-zarnu trakta mikrofloru tādiem piena produktu cienītājiem, kādi ir  Latvijas iedzīvotāji.
Gaļas rūpniecībā kā izejvielu (aizvietotāju) izmanto arī kolagēnu un kolagēnu - elastīnu bagātīgi saturošos produktus, tai skaitā kaulu kolagēnu jeb “Kaulu OV izolātu”. Cūku un govs ādu kolagēnu ar tirgus nosaukumu “Drinde” pievieno pat gaļas masai cīsiņos.
Kolagēnu cilvēks praktiski neasimilē (“nesagremo”), jo kuņģa - zarnu traktā nav fermenta kolagenāzes (“kolagenāze” - 3.4.4.19. Klostridiopeptidāze).
Kolagēns un elastīns pieder pie  ŠĶIEDRVIELU  grupas produktiem un to pielietošana uzturā būtu limitējama.
Prečziņiem, uztura tehnologiem un dietologiem kritiskāk jāizvērtē arī t.s. “mīkstīnātā gaļa”, kad, izmantojot augu (papaīns, bromelīns) vai mikroorganismu ražotos fermentus, tiek mīkstināta vecu dzīvnieku un mazvērtīgā gaļa, daļēji hidrolizējot saistaudus, kas produktu  padara mīkstāku, sulīgāku un rada augstas kvalitātes produkta ilūziju.
Tā, piemēram, apstrādājot mazvērtīgu govs gaļu ar orizīnu vai terizīnu, par 20-40%  uzlabojusies konsistence (irdenums, mīkstums), par 30% - plastiskums, par 1,5-3% palielinājies gaļas iznākums, par 12-15% samazinājies vāji saistītā ūdens daudzums (t.i., nav notikusi atsulošanās) u.t.t.
Pēdējā laikā pielieto arī kūpināšanas dūmu šķidro kondensātu, kura lietošana  dažās valstīs vēl neesot atļauta. 
        Nitrātiem, bez konservējošās iedarbības, gaļas rūpniecībā vēl lielāka nozīme ir blakus iedarbībai: nitrāti, reaģējot ar mioglobulīnu, veido izturīgu pret termoapstrādāšanu nitrozomioglobulīnu, kā rezultātā gaļai rodas dabisks sarkans krāsojums. Nitrīti piedalās arī sālītās gaļas specifiskā aromāta veidošanā, pasargā taukus no oksidēšanās.
        Šobrīd šī papildus iedarbība ir pat svarīgāka par nitrītu konservējošo darbību.           
Ar pārtikas produktiem uzņemtā skudrskābe, kā jau organismam raksturīgs metabolits, samērā ātri metabolizējas, bet nelielos daudzumos var tikt izvadīta  ar urīnu.
Cilvēkam letālā deva ir 50-60 g.
Skudrskābi lieto vai nu šķidumu veidā vai kā Na vai K formiātus.
To pielietoja kā piedevu zivju marinādēs, marinējot vai skābējot dārzeņus, kaut gan atsevišķos gadījumos  vēl izmanto kalcija formiātu kopā ar benzoskābi.
Pētot trans-izomēru iedarbību organismā konstatēts, ka tie traucē fermentu darbību, var bojāt šūnu membrānas, palielina holesterīna daudzumu  asinīs. Pieaugot iespēja saslimt ar ļaundabīgajiem audzējiem, diabētu.
Literatūrā apgalvots, ka diennakts deva ap 40 g margarīna (jeb 5 g trans-izomēru) palielinot infarkta iespēju par 50%.
Trans-izomēri caur placentu varot nokļūt arī bērna organismā un izsaukt endokrīnās sistēmas traucējumus.
Tā kā 100 g margarīna satur 12 - 14 g trans- taukskābes, organismam nekaitīgā deva var būt 10 g margarīna dienā.
Nedrīkst tikai aizmirst, ka margarīnu izmanto arī rūpnieciski ražotajos produktos, piemēram, cepumos." 
No manas puses secinājums. Nav brīnums, ka tik daudz cilvēku aizvienbiežāk sāk interesēties par vegānu pārtiku. Jo vairāk uzzinam patiesību, jo retāk rodas velme iet uz lielveikalu. Es pēdejā laikā ņemu līdzi palielināmo stiklu. Un tad ir iespēja lēnām, bet pamatīgi mainīt ēšanas paradumus. Lai Tev arī izdodas. No sirds novēlu.
Uz tikšanos Ingūna     



Nav komentāru: